Mity Medyczne (7) - Białe zęby są zdrowsze
Zęby to takie twarde twory anatomiczne, które jedni mają w jamie ustnej a inni z utęsknieniem je wspominają. Proste lub krzywe, kształtu szpileczki lub szpachli do odśnieżania. Zielone, niebieskie czy białe. Ważne, żeby były zdrowe. I tutaj rodzi się pytanie: czy białe zęby są zdrowsze od żółtych?
Zęby człowieka
Jama ustna człowieka skrywa wiele tajemnic. Jedną z nich są zęby. Uzębienie ludzkie reprezentuje typ uzębienia zwierząt wszystkożernych. Oznacza to, że składa się ze ściśle do siebie przylegających zębów, oddzielonych linijnymi przestrzeniami. Zęby zorganizowane są w dwa łuki zębowe - górny i dolny.
Uzębienie człowieka występuje w dwóch postaciach (fachowo: jest dwuszeregowe): począstkowo mówimy o szeregu zębów mlecznych, które z czasem zastępowane są przez zęby stałe.
Uzębienie mleczne składa się z ośmiu siekaczy, czterech kłów i ośmiu zębów trzonowych - łącznie 20 sztuk. Uzębienie stałe to 32 zęby: zęby trzonowe stają się przedtrzonowymi i pojawia się 12 zębów trzonowych.
Dlaczego człowiek posiada tyle różnych zębów? Każda grupa spełnia inną funkcję przy rozdrabnaniu pokarmu:
- zęby sieczne mają kształt klina i służą do rozcinania pokarmu,
- kły są najdłuższymi zębami, przytrzymują pokarm umożliwiając innym zębom jego frakcjonowanie,
- zęby przedtrzonowe i trzonowe służą do rozcierania pokarmu i jego miażdżenia.
Zęby białe kontra żółte
Kolor zębów to kluczowa sprawa. Ci, którzy chcą uwodzić uśmiechem szczególnie interesują się ich barwą. Bez wątpienia lepsze są zęby żółte i zdrowe jak białe i chore. Czy jednak można powiedzieć, że białe są zdrowsze od żółtych?
Zacznijmy od tego, że barwa zębów jest cechą indywidualną. Nawet poszczególne zęby mogą mieć nieco inny odcień. Za kolor odpowiedzialne jest szkliwo, które może być szare lub żółte, a czasem niebieskie lub brunatne. Barwę warunkuje skład chemiczny szkliwa - głównie proporcja między ilością wapnia i fosforanu. W takim przypadku nie można zgodzić się, że jaśniejsze zęby są zdrowsze. Nieco ostrożniej należy sformułować odpowiedź dla zębów wybielonych. Zależnie od metody wybielania, zeby mogą stać się bardziej kruche. Kruchość nie ma jednak zasadniczego wpływu na zdrowie.
Piśmiennictwo
1. Marciniak T., Zęby [w:] Anatomia prawidłowa człowieka. "bis", Wrocław 1991, 32-40.
2. [red] Jańczuk Z. Stomatologia zachowawcza. PZWL, Warszawa 2008.
2. [red] Jańczuk Z. Stomatologia zachowawcza. PZWL, Warszawa 2008.
Żółtawe zęby czy białe zęby to kwestia zabarwienia szkliwa. Nie oznacza to jednak, że zęby w innym odcieniu niż biel są gorsze. Niekiedy zdarza się, że żółtawe szkliwo idzie w parze ze zdrowymi zębami. W każdym razie o zęby dbamy bez względu na ich zabarwienie jeżeli nie chcemy mieć próchnicy lub innych chorób jamy ustnej. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńDokładnie, niekonieczne białe muszą być zdrowsze. Jednak osobom, które co chwila wybielają swoje zęby chodzi o wygląd a nie zdrowie. Niestety!
OdpowiedzUsuńCiekawostką odnośnie barwy zębów jest to, że zbyt silne lub długie wybielanie może przebarwić zęby do koloru niebieskawego.
OdpowiedzUsuńWybielam zęby w domu systemem iWhite i efekty są rewelacyjne :) polecam
OdpowiedzUsuń