środa, 27 sierpnia 2014

Zespół niespokojnych nóg (RLS)


Zespół niespokojnych nóg (RLS) to zaburzenie ruchowe, które manifestuje się nieprzyjemnymi doznaniami. Dotyczą one głównie kończyn dolnych. Wymuszają poruszanie nogami, ich masowanie lub uciskanie, co łagodzi objawy. 


Nowa reklama

W ostatnim czasie, obiadowy spokój mąci nowa reklama. Promowany jest preparat, który łagodzi objawy zespołu RLS. A właściwie co to są niespokojne nogi? - najprostsze pytanie, które rodzi się po wysłuchaniu tejże reklamy. No cóż, jest lek to trzeba opowiedzieć o tym zaburzeniu.


Zespół Willisa-Ekboma, choroba Ekboma czy RLS to zaburzenie ruchowe najczęściej występujące podczas snu. Charakteryzuje się obecnością nieprzyjemnych doznań (mrowienie, uczucie "zatkanych" żył, parestezje kończyn), które zmuszają do prouszania nogami, gdyż zabieg ten niweluje lub zmniejsza objawy. Dolegliwości narastają wtedy, gdy pozostajemy w spoczynku (oglądanie TV, odpoczynek w ciągu dnia) z wyraźnym maksimum podczas snu (długotrwały bezruch). 
Jak się okazuje, zespół ten jest powszechny i dotyczy około 8% populacji Europy i Stanów Zjednoczonych. Objawy zgłaszane są znacznie częściej przez kobiety. Objawy mogą pojawić się już w 20. - 30. roku życia, są wtedy mało nasilone, a ich moc rośnie wraz z wiekiem.

Coś musi szwankować

Jeśli pojawiają się objawy i mówimy o danym zaburzeniu, zjawisko to powinno mieć patofizjologiczne wyjaśnienie. W przypadku zespołu RLS zadanie nie jest proste. W myśl opublokowanych prac, można wskazać kilka kierunków zaburzeń.
Niektóre donosy wskazują na zaburzenia przewodnictwa nerwowego (układ dopaminergiczny jąder podkorowych), co wprowadza komponentę neurologiczną zaburzenia. Może to wynikać z zaburzeń gospodarki żelaza (drugi wariant zaburzenia), które niezbędne jest do syntezy dopaminy - neurotransmitera. Restless legs syndrome może (ale nie musi!) przebiegać wraz z:

  • anemią z niedoboru Fe,
  • u regularnych dawców krwi,
  • w ciąży,
  • w przewlekłej niewydolności nerek,
  • przy farmakoterapii wybranimy lekami.

W większości przypadków punktem uchwytu jest żelazo, jego metabolizm i korelacja z procesem syntezy dopaminy.

Jak rozpoznać RLS?

Rozpoznanie ustala się na podstawie wnikliwie zebranego wywiadu lekarskiego, w którym pojawią się charakterystyczne objawy. Trudno mówić o kierunkowych badaniach diagnostycznych, które podniosą moc rozpoznania. Można wykonać panel biochemiczny ukierunkowany na metabolizm żelaza, jednak wynik nie da jednoznacznej odpowiedzi.
W charkaterystyce RLS dominują objawy, które są kluczowe. Pacjent samdzielnie może ocenić, czy obserwuje podane zjawiska u siebie.

Spełnienie powyższych kryteriów jest znamienne, lecz nie jednoznacze dla RLS. Diagnostyka różnicowa zawiera inne schorzenia neurologiczne, które należy wykluczyć. Dlatego tak ważna jest konsultacja lekarska!

Restonum

Reklama nowego preparatu na RLS to promocja restonum. Jest to preparat, który zawiera:
  • żelazo,
  • magnez,
  • witaminę C, B6 i B12.

Składniki te można suplementowac w prawidłowej diecie, bez konieczności przyjowania tabletek. Warto o tym pomyśleć, aby nie obciążać wątroby o dodatkowy wysiłek metaboliczny. 
W każdym przypadku, jeśli objawy się pojawiły, nadal utrzymują czy narastają, skonsultuj się z lekarzem. Poczekaj z samoleczeniem i poradź się specjalisty. 


0 komentarze:

Prześlij komentarz