poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Pokolenie Szklanych Dzieci


Dzieci urodzone z pragnień? Dzieci doskonałe? Dzieci laboratoryjne? Spreparowane pod mikroskopem w sterylnych warunkach. Organizmy zbudowane z wyselekcjonowanych komórek. Zygoty sztucznie implantowane. Odpipetowane komórki rozrodcze. Dzieci z in vitro.


Po co rodzą się dzieci?

Czy w dzisiejszych czasach rodzicielstwo jest trendy? Warto się nad tym zastanowić, bo problem dotyczy całych społeczeństw. Tygodnik Polityka w artykule "Po co nam dzieci" przedstawia interesujące statystyki. 
W świecie zachodnim coraz mniej ludzi decyduje się na dzieci. W Europie już co piąta kobieta w wieku 40–45 lat nie ma potomstwa, a liczba bezdzietnych małżeństw w ciągu dwóch dekad wzrosła z 7 proc. do 14 proc. Trzykrotnie mniej dzieci mają kobiety wykształcone i dobrze zarabiające.
Polityka
Czy to znaczy, że dzieci nie są już potrzebne? Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, gdyż jest ono niewygodne. Więc dlaczego wciąż rodzą się nowi ludzie? To, co przychodzi mi do głowy:
  • związek dwojga ludzi dopełnia się w wychowywaniu dzieci, na małe istoty przelewa się całe uczucie, doświadczenie życiowe i zdobyte umiejętności,
  • dzieci są finansowym zabezpieczeniem przyszłości i starości - to kiedyś one pomogą swoim rodzicom,
  • czasami niespełnione marzenia mogą doczekać się realizacji za pośrednictwem naszych pociech, skoro nam nie udało się chodzić na lekcje fortepianu, braki te nadrobi dziecko,
  • czy coś jeszcze?
Bardzo zaciekawiła mnie notatka odnaleziona na portalu fronda.pl. Na pytanie dlaczego kobieta ma rodzić dzieci, znajduję odpowiedź (link):
Ponieważ do tego została stworzona.
fronda.pl
Chociaż to początek artykułu, pierwsze zdanie pozostawia niesmak. Czy na pewno kobieta została stworzona [tylko] do rodzenia dzieci? To pytanie z pogranicza filozofii, na której się nie znam. Nie sądzę jednak, aby można było tak mocno redukować rolę kobiety.

In vitro to desperacja?

Nie. I każdy kto tak mówi powinien uderzyć głową w mur. In vitro stanowi metodę leczenia niepłodności i w takim kontekście powinno być stosowane. Jest to procedura medyczna, która daję ostatnią szansę dla posiadania własnego potomstwa. Czy uważacie, że decydują się na nią osoby, którym nie zależy na dziecku? Skomplikowana i długa droga do in vitro odcedza tych ze słomianym zapałem, a pozostawia prawdziwie kochających i pragnących dziecka rodziców. 

Na czym polega sztuczne zapłodnienie...

Technika in vitro opiera się na czterech krokach, które umożliwiają implantację zarodka w macicy.

Etap pierwszy
Wkraczając na drogę sztucznego zapłodnienia, główną rolę odgrywa kobieta, która chce być matką. Od niej zostaną pobrane dojrzałe komórki jajowe. Aby uzyskać odpowiednią ilość gamet (czyli komórek rozrodczych), pacjentkę poddaje się kuracji hormonalnej. Substytucja umożliwia rozwój wielu pęcherzyków Graafa, czyli komórek z których powstaną dojrzałe gamety. Zwykle w wyniku kuracji powstaje od pięciu do dziesięciu komórek jajowych zamiast jednej, jak to dzieje się w przypadku zwykłego cyklu miesięcznego. 
Podaż hormonów może być realizowana w tzw. protokole krótkim lub długim.

Etap drugi
Kiedy komórki jajowe dojrzeją w pełni, należy je pobrać. Wykonuje się to za pomocą technik chirurgicznych, choć otoczenie sali operacyjnej nie jest wymagane. Dzieje się tak dlatego, że udoskonalono tę metodę i obecnie wybiera się metodę punkcji. Pacjentka jest oczywiście znieczulona miejscowo (odchodzi się od znieczulenia ogólnego). 
Pobrane komórki jajowe konserwuje się w specjalnych medium. W tym czasie partner oddaje nasienie, które także zostanie opracowane przed zapłodnieniem. 
Na koniec kobiecie podaje się hormon, który ma przygotować śluzówkę macicy do przyjęcia zarodka (tzw. zagnieżdżenia).

Zapłodnienie komórek
Etap decydujący i bardzo ważny. Teraz należy połączyć gamety i doprowadzić do zapłodnienia. W tym celu inkubuje się komórki jajowe łącznie z plemnikami przez około 18 godzin. Czas ten pozwala na powstanie wielu zygot i pierwsze podziały komórkowe nowego zarodka. Kiedy zarodek składa się z ośmiu do dziesięciu komórek, zostaje przeniesiony do macicy kobiety.
Istnieje także mikroskopowa metoda zapłodnienia komórki jajowej - ta forma jest bardziej rozpowszechniona wśród myślenia ludzi. Stosuję się ją w wyjątkowych sytuacjach.

Embriotransfer
Implantacja zarodka jest łatwym procesem, który nie wymaga znieczulenia. Komórki wprowadza się do macicy, która przygotowana jest na przyjęcie zarodka. Następuje zagnieżdżenie i dalszy rozwój zygoty. 


Think Healthy jest także na facebooku i twitterze. Odwiedź i dołącz!

0 komentarze:

Prześlij komentarz