czwartek, 18 czerwca 2015

TOP 10: Niebezpieczne i jadowite owady Polski

Sezon urlopowy i wakacje nadchodzą wielkimi krokami. To dobrze, w końcu będzie można zwolnić tempo. Uff! Oprócz wymarzonego odpoczynku zacznie się okres os krążących wokół gofra, szerszeni wpadających pod parasol czy komarów, które bzyczą przy uchu. Czy polskie owady mogą być niebezpieczne?


TOP10

Na ogłoszony przeze mnie casting zgłosiło się wielu chętnych. W kolejce czekały osy, szerszenie, pająki i inne owady. Wybór najlepszej dziesiątki nie był łatwy. Jak się okazało, w Polsce żyje sporo owadów, które mogą nam popsuć odpoczynek. Co brałem pod uwagę? Rozpowszechnienie, ryzyko ukąszenia, skutki kontaktu face to face. Oto wyniki.

Miejsce 1: Szerszeń

To duży, głośno bzyczący owad, który należy do grona najbardziej jadowitych owadów Polski. Dorosły osobnik osiąga do 5 cm i wyposażony jest w ostre żądło. Za jego pośrednictwem wprowadza jad, który powoduje ból i pieczenie w miejscu użądlenia. Pojawia się także rumień i obrzęk.
Jedno użądlenie nie stanowi zagrożenia u osoby zdrowej, bez uczulenia. Kilka lub kilkanaście użądleń może spowodować wstrząs. Kilkaset może spowodować śmierć.

Miejsce 2: Osa

Osy to mniejsze owady, które występują wszędzie. Złośliwi mówią, że zostały stworzone po ty, by gnębić człowieka. Podobnie jak szerszenie atakują swoje ofiary żądląc i szczypiąc aparatem gębowym. Użądlenie osy nie jest niebezpieczne, kiedy nie jesteśmy uczuleni. 

Miejsce 3: Pszczoła

Owady te, choć mogą użądlić, są powszechnie akceptowane. W końcu ciężko pracują i produkują miód. Pszczoła ma łagodny charakter i sama nie zaatakuje. Żądląc broni się przed zagrożeniem. Łagodny charakter wynika z prostego faktu: wybierając tę formę obrony, pszczoła ginie. 
Warto pamiętać, by nie zbliżać się do miejsca zamieszkania pszczół. Atak całej chmary owadów może skończyć się tragicznie.

Miejsce 4: Trzmiele

Potocznie i błędnie nazywane jako bąki przez swój kulisty, rozdęty kształt. To duże owady, które mają łagodny charakter. Żądlą i gryzą tylko w sytuacji zagrożenia ich życia. 

Miejsce 5: Turkuć podjadek

Rzadko spotykany owad, bowiem bytuje pod ziemią. Można go spotkać podczas prac ziemnych w ogrodzie lub pracy. Ma silny aparat gębowy, którym bardzo mocno i boleśnie szczypie. Stanowi dla człowieka niemałe zagrożenie, ponieważ jest nosicielem tężca.  Więcej o tężcu: przeczytaj.


Miejsce 6: Pająk krzyżak

W zasadzie nie jest niebezpieczny, lecz w niektórych przypadkach potrafi ukąsić człowieka. Za pośrednictwem ostrych kłów jadowych wprowadza niewielką ilość jadu, która jest niebezpieczna dla osób uczulonych.

Miejsce 7: Kleszcz

Zawodowi krwiopijcy, którzy mieszkają w trawie (szczególnie wysokich), w krzewach czy na gałęziach drzew. W miejscach tych czekają na swoją ofiarę. Kleszcze przebijają skórę swoim aparatem gębowym i piją krew. Niestety, kleszcze mogą powodować kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę lub babeszjozę. Jak usunąć kleszcza: przeczytaj.


Miejsce 8: Meszki

Drobne owady żyjące w chmarach, zamieszkujące tereny podmokłe lub wilgotne. Roje meszek atakują zwykle zwierzęta hodowlane, które gryzą wypijając krew. Zdarza się, że duszą ofiarę dostając się do ich dróg oddechowych. Człowieka atakują bardzo rzadko, ale możliwość taka istnieje.

Miejsce 9: Bąk

Bąk lub inaczej mówiąc gza to nieprzyjemny owad, który może ukąsić zwierzęta i człowieka. Po ugryzieniu, w ciele ofiary pozostawia larwy. Po ataku pojawia się rumień, opuchlizna, świąd. Widoczna jest strużka krwi. Przy podejrzeniu ukąszenia przez bąka należy udać się do lekarza.

Miejsce 10: Mrówki leśne kowal

Czerwone mrówki stały się powszechne, a zasiedlają głownie tereny leśne. Ukąszenie jest bardzo bolesne, miejscowo pojawia się rumień, piekący ból i pęcherz. Siła jadu jest porównywalna z jadem szerszenia, dlatego mrówki te są bardzo niebezpieczne dla osób uczulonych.

6 komentarzy:

  1. Cholernie boję się szerszeni zwłaszcza, że mam alergię.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie dobrze. Ja też się ich boję choć alergii nie mam.

      Usuń
    2. Wszystkie kolonie szerszeni, zlokalizowanych koło siedzib ludzkich, należy zgłaszać - najlepiej na straż pożarną, która powinna usunąć niechcianych sąsiadów.

      Usuń
  2. To fakt, szerszenie są strasznie niebezpieczne i trzeba na nie uważać :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Z mrówkami bym nie przesadzał, większość mrówek leśnych nie jest niebezpieczna dla człowieka (Formica rufa i inne).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie należy też zapominać o strzyżaku sarnim, który potrafi być bardzo niebezpieczny. Dość łatwo go zobaczyć, ponieważ porusza się "bokiem". Więcej informacji o tej muchówce na wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Strzy%C5%BCak_sarni

      Usuń