Marskość wątroby - kto powinien się bać?
Marskość wątroby stanowi częstą przyczynę zgonów w krajach rozwiniętych. Najczęściej choroba ta jest łączona z nadużywaniem alkoholu, ale może wystąpić w przebiegu innych schorzeń. Kto zatem powinien wzmozyć swoją czujność?
Co to jest?
Marskość wątroby to choroba, w której dochodzi do zaburzenia architektoniki narządu. Prawidłowe struktury histologiczne zostają zastąpione przez chaotycznie zbudowaną tkankę. Brak uporządkowania upośledza funkcję narządu i prowadzi do zaburzeń ogólnoustrojowych. Jak wiemy, bez wątroby żyć się nie da. Aby mówić o marskości muszą być spełnione trzy kryteria:
- muszą utworzyć się łącznotkankowe pasma, przedzielające hepatocyty,
- tworzą się guzki zbudowane z rozproszonych hepatocytów,
- choroba dotyczy całego narządu.
Uszkodzenie wątroby w przebiegu marskości jest procesem postępującym, który sukcesywnie obejmuje kolejne warstwy hepatocytów. Na drodze długotrwałego włóknienia i przebudowy narząd traci swoją wydolność. Zaburzenie, czy brak funkcji wątroby oznacza dla organizmu zatrzymanie wielu przemian metabolicznych, zatrucie toksynami i brak kontroli energetycznej.
Kto powinien się bać?
Marskości wątroby należy się bać. Może ona wystąpić w przebiegu:
- choroby alkoholowej (do 70%),
- wirusowego zapalenia wątroby (10%),
- choroby dróg żółciowych (do 10%),
- hemochrmatozy (5%),
- choroby Wilsona,
- niedoboru AAT,
- marskości kryptogennej (do 15%).
Przedstawione jednostki predysponujące do marskości nie wyczerpują pełnej listy. Omawiane schorzenie rzadko, ale może wystąpić w przebiegu choroby serca czy u zarażonych kiłą.
Objawy
Marskość wątroby nie boli i dlatego jeśli jest diagnozowana, często mamy do czynienia z zaawansowanym stadium. Objawy jakie towarzyszą zmianie architektoniki wątroby, to:
- uczucie zmęczenia,
- utrata apetytu,
- nudności,
- bóle brzucha,
- żylaki przełyku,
- wodobrzusze,
- niedożywienie,
- pęczki naczyniowe na skórze,
- splenomegalia,
- poszerzenie żył okołopępkowych (na zdjęciu),
- żylaki odbytu,
- zanik jąder,
- ginekomastia,
- encefalopatia,
- insulinooporność,
- nadciśnienie wrotne.
Podane objawy stanowią część, jakie można zaobserwować. Pamiętajmy, że w medycynie nigdy nie jest tak, jak napisano w książkach akademickich. Objawy nie występują wszystkie z podanej listy, ani nie muszą występować w konkretnej konstelacji.
Zadbaj o siebie
Pamiętaj, że Ty masz największy wpływ na swoje zdrowie. Nie bagatelizuj żadnych objawów i nie czekaj, bo może być za późno. Jeśli masz chwilę, możesz wykonać poniższy, orientacyjny test:
0 komentarze:
Prześlij komentarz