piątek, 30 stycznia 2015

Zadławienie


Drobny przedmiot, cukierek czy kęs pokarmu może wpaść do dróg oddechowych i zablokować przepyw powietrza. Ten niebezpieczny stan wymaga szybkiej reakcji. Przedłużająca się niedrożność dróg oddechowych grozi utratą przytomności, a nawet zgonem.



Przyczyny i skutki

Zablokowanie dróg oddechowych przez ciało obce lub kęs pokarmu prowadzi do silnej reakcji obronnej organizmu. Pojawia się kaszel, który ma ułatwić wyprowadzenie przeszkody na zewnątrz. Niemal całkowita niedrożność dróg oddechowych prowadzi do duszności. Kilkusekundowy brak wentylacji prowadzi do utraty przytomności, a po 3 - 4 minutach ustaje krążenie krwi. Zatrzymanie ciała obcego w oskrzelu lub oskrzeliku może spowodować niedodmę płuca, jego płata lub segmentu. Niedodmą nazywamy stan, w którym pewien fragment tkanki płucnej nie jest wentylowany. W wyniku tej patologii dochodzi do zapadnięcia płuca lub jego fragmentu. 

Jak pomóc?

Pacjent przytomny:
  1. Sprawdź, czy poszkodowany może oddychać i wydać głos. Jeśli tak jest poleć mu intensywny kaszel i obserwuj rozwój sytuacji. Przeszkoda może zostać usunieta dzięki odruchowi kaszlowemu. 
  2. Przy braku możliwości wydania głosu, stań z lewej strony pacjenta praworęcznego od tyłu (lub prawej strony dla pacjenta leworęcznego). Pochyl go ku przodowi. uderz mocno pięścią między łopatkami. Powtórz zabieg maksymalnie 5 razy.
  3. Jeśli uderzanie nie przynosi efektu, zastosuj chwyt Heimlicha. Stań z tyłu i obejmij pacjenta. Lewą dłoń zaciśnij w pięść i umieść pod mostkiem. Pięść obejmuj prawą ręką. Uciśnij pacjenta energicznie do tyłu i ku górze. Celem tego działania jest wzrost ciśnienia, który ma pomóc w usunięciu ciała obcego.

Pacjent nieprzytomny:
  1. Wezwij pogotowie.
  2. Ułóż pacjenta na wznak i uciskaj środkową część mostka na głębokość 4-5 cm z częstotliwością do 100 ucisków na minutę. 
  3. Jeśli przeszkoda pojawi się w jamie ustnej, wyciągnij ją. Nieprzytomny nie ugryzię Cię, gdyż ma wiotkie mięśnie.

Dziecko
  1. Poniżej 1 roku życia: połuż je na swoim przedramieniu z głową skierowaną ku dołowi, chwytając kciukiem i palcem za żuchwę. Nadgarstkiem drugiej ręki udeżaj między łopatki i kontroluj, czy ciało obce opuściło drogi oddechowe. Jeśli zabieg nie przynosi efektu, połóż dziecko na plecach i uciskaj środkową część mostka.
  2. Starsze dziecko przełóż przez kolano z głową pochyloną ku dołowi.Klep w okolicę międzyłopatkową. Jesli nie przynosi to efektu, połóż je na plecach i uciskaj środkową część mostka.

Film instruktażowy


0 komentarze:

Prześlij komentarz