wtorek, 3 lutego 2015

Mężczyzno, zachowaj symetrię!


Nowotwór jądra jest najczęstszym nowotworem złośliwym wśród młodych dorosłych (przedział wieku 20-44 lata). W tej grupie wiekowej co 4 mężczyzna będzie borykał się z tym problemem. Warto zabezpieczyć swoją męskość i zadbać, by męskie ciało dążyło do doskonałej symetrii. Cel jest prosty: badaj jądra!



Po co tyle krzyku?

Nowotwory jąder są najistotniejszą przyczyną bezbolesnego i twardego powiększenia jądra. To niedobrze. Choć nie lubimy bólu, jest on świetnym zwiastunem tego, że coś się dzieje - zwykle coś złego. W przypadku zmian rozrostowych nic nie boli. To sprytna polityka guza - rośnie bez obaw, że ktoś zauważy w porę jego obecność. Dlatego tak ważne jest samobadanie jąder i poszukiwanie zmian, które mogłyby niepokoić.
Zwiększone ryzyko rozwoju jądra istnieje przy wnętrostwie (niezstąpienie jąder do worka mosznowego), czy w zespołach z dysgenezją jąder (zespół feminizujących jąder czy zespół Klinefeltera). Te wszystkie przyczyny dotyczą dzieci. Co jednak powoduje rozwój nowotworu u dorosłego mężczyzny? Obok mutacji genetycznych, predysponują:
  • częste infekcje i stany zapalne jąder i najądrza,
  • przebyta operacja przepukliny pachwinowej,
  • siedzący tryb życia,
  • niska waga urodzeniowa,
  • rak jądra u ojca lub brata,
  • zakażenie HIV.
Nowotwory jądra występują częściej u mężczyzn rasy białej.


Objawy i diagnostyka

Jak już wspomniałem, niestety, jedynym objawem jest bezbolesne powiększenie jądra. Wizualnie widać to po znacznym powiększeniu zawartości jednej strony worka mosznowego. To alarmuje mężczyzn i powoduje, że udają się do urologa.
Lekarz bada fizykalnie pacjenta, palpacyjnie macając zmianę. Sama konsystencja guza może wykwalifikowanemu lekarzowi wiele podpowiedzieć. W dalszej kolejności zlecane jest badanie ultrasonograficzne (USG), które pokazuje utkanie histologiczne jądra jak i zmiany patologicznej. Obraz USG nie pozwoli na ostateczną diagnozę. Pomoże jednak zaobserwować charakterystyczne zmiany, które mogą sugerować rozrost nowotworowy. W dalszej kolejności wykonuje się badanie krwi w kierunku biologicznych markerów guza.

Leczenie

Leczenie zmian neoplastycznych jądra polega na orchidektomii. Jest to chirurgiczne usunięcie jądra wraz z tkanką nowotworową. Krok radykalny, ale niezbędny dla przedłużenia życia i próby skutecznego wyleczenia. Sama operacja to nie wszystko. W następnym kroku stosuje się chemioterapię - procedurę czasowego podawania leków cytostatycznych, które hamują proliferację komórek i rozrost guza.

Badaj jądra!

Najważniejsza część tego artykułu. Potraktujcie ją jako odezwę do Was, do całego Narodu! Mężczyzno, badaj jądra!
Łatwo powiedzieć, wiem. Nie każdy wie, jak te jądra mają wyglądać prawidłowo. Najlepiej jest zgłosić się na konsultację do lekarza urologa i poprosić, aby nauczył jak badać jądra i jak one wyglądają prawidłowo.
Samobadanie: przetaczaj jądro między kciukiem i palcem wskazującym szukając niepokojących zmian. Niebój się, choć badanie może być nieprzyjemne (jądra są tkliwe), nie zrobisz sobie krzywdy. Macając worek mosznowy czujemy owalnego kształtu zmianę (jądro), a na niej małą wypukłość. Bez obaw, to nie nowotwór. Jest to najądrze, początkowy odcinek wyprowadzający nasienie. Prawe i lewe jądro wygląda tak samo, a więc można te struktury badać przez porównanie.
Poszukuj zgrubień czy guzków (pamiętaj o najądrzu!). Jeśli coś Cię zaniepokoi, skontroluj to za tydzień, dwa lub miesiąc. Porównaj wykrytą zmianę z jądrem przeciwległym - może wyczułeś prawidłową strukturę. Jeśli nie, udaj się do lekarza. On zweryfikuje Twoje obawy.

Film instruktażowy (język angielski)

 



0 komentarze:

Prześlij komentarz