piątek, 25 kwietnia 2014

Wyjątkowe trio: czosnek, imbir i miód.

W polskiej kuchni czosnek i miód są dobrze znane, a imbir dopiero zyskuje na popularności. Wszystkie trzy składniki mają inny charakter, smak i aromat. Choć bywają elementem naszej diety, chyba nie wiemy o nich wiele. Jeśli mam rację, zapraszam do lektury.


CZOSNEK

          Czosnek ma wiele wspólnego z cebulą, ponieważ pochodzi z tej samej rodziny. Od wieków był stosowany jako przyprawa i środek leczniczy. Nawet dziś, gdy czujemy się „rozbici”, zwiększamy jego spożycie. Ale czy słusznie? Tak! Ta „lecznicza” roślina zawiera w sobie substancje, które nadają jej właściwości antybiotyczne i przeciwwirusowe. Oznacza to, że na wczesnych etapach przeziębienia może pomóc w zwalczeniu infekcji. Wspomaga niszczenie bakterii w obrębie układu oddechowego i pokarmowego oraz dezynfekuje drogi moczowe. Ale to nie koniec korzyści. Czosnek zawiera także szereg innych, dobroczynnych substancji. Należą do nich związki chroniące przed tzw. wolnymi rodnikami, które przyczyniają się do starzenia tkanek. Obniża poziom „złego cholesterolu” LDL i trójglicerydów, a podwyższa stężenie cholesterolu „dobrego” HDL. Chroni zatem tętnice przed zmianami miażdżycowymi. Ponadto obniża ciśnienie krwi i odpowiada za spadek stężenia glukozy w surowicy. Dzięki zawartości związków siarki zapobiega zakrzepicy. Omawiane warzywo zawiera potas, cynk i siarkę, które stanowią istotne pierwiastki dla naszego organizmu. Niektórzy donoszą także o działaniu przeciwbólowym czosnku (bóle głowy) oraz o właściwościach, które ułatwiają zasypianie. Obecnie uznaje się, że zdrowo jest spożywać 3-4 ząbki czosnku dziennie. Ale… co z przykrym zapachem? Jak się okazuje, umycie zębów czy guma do żucia może być niewystarczającym rozwiązaniem. Niechciany zapach świetnie niwelują liście pietruszki, które należy zjeść – i chyba warto to zrobić, zanim wyjściem na spacer.

MIÓD

            Miód jest słodki i zdrowy, a te cechy rzadko chodzą w parze. Produkt ten znali już Egipcjanie, ale i nam nie jest obcy. Miód stanowi bogate źródło energetyczne i zawiera dużą ilość witamin i soli mineralnych. Jest szczególnie polecany dzieciom, sportowcom, osobom w podeszłym wieku czy kobietom w ciąży. Także diabetycy mogą po niego sięgać, ale tylko zgodnie z zaleceniem lekarza! Miód do miodu nie jest podobny, a każdy rodzaj różni się swymi właściwościami.
Miód gryczany, o bursztynowej barwie i płynnej konsystencji, zawiera rutynę. Substancja ta wzmacnia naczynia krwionośne i oczyszcza je ze złogów cholesterolowych oraz przyspiesza gojenie ran. Ten rodzaj miodu zawiera duże ilości magnezu, wpływając korzystnie na układ nerwowy. Polecany jest szczególnie chorym z miażdżycą i w stanach wyczerpania nerwowego.
Miód spadziowy (kolor zielonkawy) wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, często stanowi składnik syropów wykrztuśnych.
Miód lipowy – barwa jasnożółta, ostry smak – jest nieoceniony w leczeniu przeziębienia i grypy. Jego właściwości wynikają z substancji, które działają przeciwbakteryjnie, przeciwkaszlowo i przeciwgorączkowo. Ułatwia także zasypianie i łagodzi stres.
Miód rzepakowy zawiera szeroką gamę witamin, aminokwasów oraz glukozy. Jego smak jest słodki, choć czuć nutę goryczki na skutek obecności olejków eterycznych. Jest łagodny dla wątroby i wspomaga jej funkcję w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Przyspiesza gojenie ran i chroni przed zakażeniami. Jest także polecany osobom z chorobami sercowo-naczyniowymi.
Miód akacjowy korzystnie wpływa na błonę śluzową żołądka, przez co wspomaga trawienie i zapobiega chorobie wrzodowej. Posiada właściwości przeciwbakteryjne i moczopędne. Wykorzystywany jest przy wspomaganiu leczenia nerek i schorzeń dróg moczowych.
Miód wielokwiatowy wspomaga leczenie chorób serca i pomaga w regulacji ciśnienia krwi. Wzmacnia organizm osób dotkniętych anemią, chorobami alergicznymi oraz łagodzi przeziębienie i zapalenie gardła. Znosi uczucie zmęczenia.


IMBIR

            W krajach Orientu imbir jest stosowany od tysięcy lat, do Europy trafił znacznie później. Na szczęście, także w naszej kulturze doceniono jego właściwości. Początkowo imbir wykorzystywano do leczenia chorób przewodu pokarmowego i nudności, ze względu na właściwości łagodzące. Dzisiaj chętnie go wykorzystujemy w zwalczaniu wczesnych symptomów przeziębienia. Jak przygotować domowy lek z imbiru? Oto najprostszy przepis: zetrzyj łyżeczkę kłącza imbiru i połącz ją ze świeżym sokiem ja jabłek lub ananasa albo dodaj do szklanki gorącej wody z dodatkiem łyżeczki miodu. Imbir wspomaga także pamięć i koncentrację przez poprawę ukrwienia mózgu. Pomaga w zwalczaniu nadmiernych kilogramów w zdrowy i bezpieczny sposób. Łagodzi objawy reumatyczne i często jest składnikiem preparatów dostępnych w aptekach. I w końcu, imbir po prostu smakuje i czasem warto dodać go do przyrządzanych potraw.


            Czosnek, imbir i miód od tej pory powinny stanowić składniki twojego zaplecza kulinarnego. Nie tylko będą smakować, ale także działać dobroczynnie. Bądź świadomym konsumentem i ciesz się z darów natury.

0 komentarze:

Prześlij komentarz