czwartek, 24 kwietnia 2014

Zdrowie w tabletkach

Kwasy omega 3, żeń-szeń, błonnik, lecytyna, guarana, kolagen to najpopularniej reklamowane suplementy diety. Preparaty te mają dostarczać niezbędnych substancji i (zapewne) gwarantować pełnię zdrowia. Czy tak jest? Czas to sprawdzić.


Statystyka
            Na samym początku trzeba przyznać, że marketing zrobił swoje. Suplementy diety są modne – kolorowe i krzykliwe reklamy zapewniły sukces. W 2013 roku na polski rynek wpuszczono około 4 tysięcy nowych suplementów diety. Szacunkowo, Polacy w ubiegłym roku wydali 2,9 mln złotych na reklamowane preparaty. Popularność tych dodatków nieco zmalała w porównaniu z latami 2006-2009, ale nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Firmy zajmujące się obrotem tych syntetyków, argumentują spadek popytu przez wzrost wiedzy konsumentów! Nie grozi im jednak bankructwo. Cytując pewien raport: „starzejące się społeczeństwo, wzrost zainteresowania samoleczeniem i zdrowym wyglądem zewnętrznym” zapewni im wysoką sprzedaż.

Fakty i mity
            Najważniejsze jest, aby uzmysłowić sobie, że suplement diety nie jest lekiem. Jeśli kiedykolwiek słyszeliśmy, że jest to preparat leczniczy, zostaliśmy okłamani. Jak sama nazwa wskazuje, środki te mają uzupełniać braki poszczególnych składników odżywczych czy mineralnych. Ale uważaj! Skąd wiesz, że cierpisz na niedobór danego składnika?
Choć suplementy diety sprzedawane są bez recepty, a reklamy zapewniają o ich bezpieczeństwie, nie oznacza to, że nie mogą zaszkodzić! Lekkomyślne stosowanie może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Cudowne tabletki mogą stać się piekielnie niebezpiecznymi.
Przeprowadzone badania wśród Polaków po 65. roku życia wskazują, że każdy środek kupiony w aptece jest dla nich lekiem i musi, i na pewno będzie leczył. Nic podobnego! Możliwość kupienia suplementów w aptekach to psychologiczny chwyt marketingowy, który sam w sobie działa na nas „leczniczo”.

Kto potrzebuje suplementacji
            Środki wzbogacone o poszczególne składniki, powinny być przyjmowane przez osoby chore, ludzi przebywających w szpitalach, osoby stosujące diety eliminacyjne i restrykcyjne, wegetarian, kobiety w ciąży, osoby w podeszłym wieku. Osobnym przypadkiem są ludzie uprawiający sport. Mimo to, osoby z każdej grupy powinny konsultować z lekarzem przyjmowanie dodatkowych środków. Nie należy bagatelizować sprawy, nawet nadmierne przyjmowanie witaminy C może szkodzić! Bądź świadomym konsumentem.

Leki czy naturalne źródła
            Aby uzupełnić braki na poszczególne składniki, nie musisz przyjmować garści tabletek. Przyjemniej i na pewno zdrowiej jest stosować dietę z odpowiednimi produktami. Pamiętaj, że każda substancja przyjmowana w postaci pigułek, nie jest obojętna dla naszego organizmu. Szczególnie wrażliwe są dwa narządy: żołądek i wątroba. W żołądku zachodzą procesy trawienne, a więc tabletki są tam po części rozkładane. Ich składniki mogą drażnić śluzówkę żołądka i na przestrzeni lat, mogą osłabiać jego funkcję. Wątroba to największe laboratorium, tutaj każda substancja jest metabolizowana. W przypadku sztucznej suplementacji, drastycznie wzrasta ilość związków chemicznych, jakie musi przetworzyć. Nadmierna eksploatacja wpływa na „zużycie” wątroby i jej niedomaganie w podeszłym wieku.

Naturalna suplementacja
            Ogromna gama produktów naturalnych, zapewnia prawidłową suplementację. Warto wzbogacić swój jadłospis o wybrane produkty i cieszyć się pełnią zdrowia. Poniżej przedstawię najważniejsze składniki dla naszego organizmu, które znajdziemy w naturze.

Kwasy omega 3 to nienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na funkcję mózgu, obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie tętnicze, a także wpływają na elastyczność skóry. Przede wszystkim chronią one układ sercowo-naczyniowy i obniżają ryzyko choroby wieńcowej i zawału serca. Kwasy te znajdziemy w rybach: makreli, dorszu, sardynkach, łososiu. Mniejsze ilości znajdują się w oleju rzepakowym, fasoli czy orzechach włoskich.

Błonnik warunkuje prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Zapewnia odpowiednią perystaltykę, oczyszcza przewód pokarmowy i poprawia ukrwienie jelit. Duże ilości błonnika znajdziemy w produktach roślinnych, np.: bób, groszek, kasze czy pieczywo razowe.

Kolagen to białko włókienkowe, które wchodzi w skład wielu struktur. Suplementacja jest szczególnie zalecana dla poprawienia elastyczności i jędrności skóry. Ponadto kolagen zapewnia wzmocnienie kości i ochronę stawów. Źródłem tej substancji są galaretki, produkty zawierające żelatynę oraz w mniejszym stopniu ryby.

Kwas foliowy jest szczególnie ważny dla kobiet w ciąży. Planując potomstwo, kobiety powinny zwiększyć jego suplementację na ok. 8. miesięcy przed zajściem w ciążę. Dodatkowo kwas ten korzystnie wpływa na obniżenie ryzyka miażdżycy. Źródła: kalafior, brokuły, szpinak, sałata.

Witamina A jest cennym związkiem, chroniącym przed reaktywnymi formami tlenu, które uszkadzają tkanki. Zapewnia także lepsze widzenie po zmroku. Znajdziemy ją w czerwonych i pomarańczowych warzywach: marchwi, pomidorach, dyni, morelach a także w szpinaku i sałacie.

Wapń to budulec kości i zębów. Zapewnia prawidłową strukturę kośćca, nadając wytrzymałości i warunkując spoistość. Jest szczególnie ważny dla dzieci w okresie wzrostu i dla osób w podeszłym wieku. Produkty bogate w wapń: migdały, śledzie, jogurty, mleko, sezam.

Żyj zdrowo!
            Podstawową zasadą dbania o własne zdrowie jest rozwaga. Zanim sięgniesz po chemiczne preparaty, pomyśl o naturalnych źródłach substancji mineralnych i odżywczych. Nie faszeruj się tabletkami, jeśli nie jest to konieczne.

0 komentarze:

Prześlij komentarz