piątek, 5 września 2014

Mity Medyczne (4) - Gorąca kąpiel a jądra


Gorąca kąpiel odpręża i rozluźnia mięśnie, zmniejsza napięcie stawów i otwiera pory skórne. Jest ona szczególnie popularna w okresie jesienno-zimowym, po dniu ciężkiej pracy czy intensywnym wysiłku fizycznym. Dla mężczyzn może oznaczać przegrzanie jąder, co wpływa na ich funkcję. Jak to się dzieje, przeczytasz dalej...


Jądra

Jądra (łac. testes) stanowią wewnętrzne męskie narządy rozrodcze. Początkowo rozwijają się wewnątrz jamy brzusznej, a dalej zstępują do worka mosznowego (do końca 3. miesiąca życia). Każde elipsoidalnego kształtu jądro zajmuje pozycję wewnątrz moszny, która chroni te narządy. Dlaczego jądra zstępują? Prawidłowa funkcja jąder ściśle zależy od temperatury otoczenia. Narządy te "lubią" niższą wartość stopni Celcjusza - około 35 kresek. W takiej atmosferze prawidłowo przebiega proces spermatogenezy, czyli produkcja plemników - męskich gamet.
Każde jądro zbudowane jest z długich cewek, które są odpowiedzialne za produkcję plemników. Światło tych przewodów rozszerza się i łączy tworząc najądrze. Jest to pojedynczy i długi przewód, w świetle którego plemniki nabywają zdolność poruszania się. Jest to także magazyn komórek rozrodczych. Struktura ta przechodzi dalej w nasieniowód, który odporawdza nasienie do cewki moczowej.
Komórki, które budują strukturę jąder odpowiadają także za produkcję testosteronu.

Przegrzanie męskich narządów rozrodczych

Podniesienie temperatury dla jąder oznacza zmniejszoną produkcję plemników, a także testosteronu. Przy jednorazowej kąpieli jest to zmiana minimalna, której nie jesteśmy w stanie zaobserwować. Znaczenie ma długotrwałe i przewlekłe narażenie jąder na wysoką temperaturę. W związku z tym, nie trzeba rezygnować z ciepłych kąpieli czy wizt w saunie, ale należy odpowiednio dozować takie zabiegi.
Co ciekawe, zmniejszona produkcja spermy na skutek przegrzania jąder może być procesem odwracalnym. W niektórych przypadkach celowo naraża się męskie gonady na ciepło, wspomagając antykoncepcję hormonalną. 

Nie tylko ciepło

Warto pamiętać, że nie tylko wysoka temperatura negatywnie wpływa na funkcję jąder. Dodatkowo sprawność tych narządów zmniejsza:

  • siedzący tryb pracy/życia - czynnik ten ściśle koreluje z temperaturą moszny. Jak się okazało, siedzący tryb życia sprzyja wyższej wartości temperatury wewnątrz moszny, co w znanym już mechaniźmie upośledza działanie jąder.
  • noszenie obcisłej bielizny - jak pokazują badania i w tym przypadku mamy do czynienia ze wzwyżką temperatury. Szczególnie niebezpieczna jest bielizna z grubego materiału jak np. skóra.
  • praca w środowisku wysokiej temperatury,
  • zaburzenia przepływu krwi,
  • zaburzenia czynnościowe jąder.

0 komentarze:

Prześlij komentarz