czwartek, 11 września 2014

Zdarzenie drogowe - jak się zachować?


Kolizja czy wypadek drogowy to zdarzenia, w wyniku których mogą pojawić się ranni. Niesłychanie ważna jest właściwa reakcja, opanowanie i udzielenie pierwszej pomocy. Jak prawidłowo zachować się na miejscu wypadku? Jak zabezpieczyć rannych?


Litera prawa

Zacznijmy od rozgraniczenia dwóch pojęć. Kolizja i wypadek drogowy są definiowane przez prawo w odmienny sposób i tylko dla laika oznaczają to samo zdarzenie. 
Wypadek drogowy...
to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem jest śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni.
Kolizja zaś jest...
zdarzeniem mającym miejsce w ruchu lądowym, spowodowanym poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem są straty materialne (uszkodzenie pojazdu, płotu, urządzenia drogowego, bagażu, itp.) lub też jeden z uczestników doznał obrażeń ciała powodujących naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające poniżej 7 dni.
Różnica między kolizją a wypadkiem nie kończy się na definicji. Charakter zdarzenia determinuje właściwe postępowanie, zachowanie się na miejscu zdarzenia i niesienie pomocy poszkodowanym.

Wypadek drogowy - postępowanie

  1. Zabezpiecz miejsce wypadku - bezpieczni powinni być uczestnicy wypadku, ale i korzystający z drogi / terenu, na którym doszło do zdarzenia. Bezpieczna musi być także osoba udzielająca pomocy. W tym celu ubierz odblaskową kamizelkę, włącz światła awaryjne i ustaw trójkąt ostrzegawczy.
  2. Nie "zmieniaj" miejsca wypadku - nie przestawiaj aut, nie zbieraj szkła od reflektorów. Całe miejsce zdarzenia powinno być nienaruszone do czasu przyjazdu Policji. Odpowiednie służby muszą ocenić miejsce wypadku i sporządzić odpowiedni protokuł. 
  3. Oceń liczbę rannych i charakter ich obrażeń.
  4. Wezwij służby ratunkowe - Policję i Pogotowie Ratunkowe. Jeśli na miejscu wypadku jest inna osoba, może od razu powiadomić służby.
  5. Udziel pierwszej pomocy zgodnie z posiadanymi umiejętnościami i dostępnymi środkami opatrunkowymi. Ratuj w pierwszej kolejności osoby najbardziej poszkodowane i dzieci.
  6. Pozostań na miejscu wypadku do czasu przybycia wykwalifikowanej kadry.


Kolizja - postępowanie

  1. Zabezpiecz miejsce wypadku (jw).
  2. Usuń pojazdy i niebezpieczne elementy z drogi. Miejsce nie musi podlegać ocenie służb drogowych.
  3. Oceń liczbę poszkodowanych i udziel im pomocy. Jeśli stan rannych jest poważny, wezwij Pogotowie Ratunkowe.
  4. Jeśli sprawca kolizji nie jest jasny lub nie możesz z nim dojść do porozumienia, wezwij Policję.


Zgłoszenie wypadku - rozmowa z dyspozytorem

Wzywając pomoc udziel dyspozytorowi niezbędnych informacji:
  • określ miejsce zdarzenia (im dokładniej to zrobisz, tym szybciej fachowa pomoc przybędzie na miejsce). Jeśli nie jesteś w stanie podać konkretnego miejsca, podaj między jakimi punktami charakterystycznymi (np. miastami) doszło do wypadku,
  • podaj liczbę ofiar,
  • opisz krótko zdarzenie (np. zdarzenie czołowe),
  • opisz zagrożenia, jeśli takie obserwujesz (np. płonący samochód, dym wydostający się spod maski pojazdu),
  • podaj swoje imię i nazwisko,
  • udziel dodatkowych informacji, o które poprosi dyspozytor,
  • jeśli nie wiesz jak udzielić pomocy, spytaj dyspozytora - ratownik udzieli prostej instrukcji,
  • rozłącz się wówczas, gdy osoba przyjmująca zgłoszenie potwierdzi jego przyjęcie!


Łańcuch przeżycia

Przystępując do pierwszej pomocy, otwierasz procedurę tzw. łańcucha przeżycia. Zobacz niżej, bez Ciebie akcja ratunkowa nie ma szans powodzenia. Nie bój się, stres zmobilizuje Cię do pracy. Wystarczy się odważyć...


0 komentarze:

Prześlij komentarz