czwartek, 26 czerwca 2014

26 czerwca - Międzynarodowy Dzień przeciw Narkomanii


Narkotyki to nadal temat tabu. Skoro są zakazane, to nie trzeba ludzi edukować o efekcie ich działania... Tak, ale patrząc na pacjentów oddziałów toksykologicznych myślę, że warto wspomnieć czym pachną środku odurzające. To nie są pigułki szczęścia, po których jest fajnie i widzisz słonie. One zostawiają także odcisk na Twoim "twardym dysku".



Anonimowi

Internet i mój blog to świetne miejsce by poruszyć ten temat. Odbiorca jest tutaj bezpieczny i anonimowy. Nie ważne, czy korzysta ze środków odużających, czy jest tylko spragniony wiedzy. Jest anonimowy, siedzi wygodnie przed komputerem i czyta kolejne zdania. To duża zaleta i ważny środek z punktu widzenia edukacji.

Narkotyki

Przechodząc do bardziej merytorycznych rozważań, należy powiedzieć, czym są narkotyki. To substancje, które modulują pracę układu nerwowego. Dlatego efektem ich działania są zaburzenia percepcji, równowagii czy zaburzenia pamięci. Podział tych środków jest dość skomplikowany, a najpowszechniej wymienia się narkotyki miękkie i twarde.
Substancje miękkie to takie, które nie powodują uzależnienia lub wywołują je w bardzo niewielkim stopniu (np. marihuana). Analogicznie, narkotyki twarde łatwo uzależniają. Należą do nich m.in.: kokaina czy heroina.
Analizując efekt działania tych środków, możemy je podzielić na stymulanty (działania pobudzające dla układu nerwowego), depresanty (działanie przeciwne), psychodeliki (modulacja funkcji nerwowych) oraz substancje o działaniu mieszanym.

Kokaina

Substancję otrzymuje się z liści coca, która wygląda jak biały proszek. Często sprzedawana jest w postaci zanieczyszczonej, w połączeniu z talkiem, laktozą i innymi preparatami o podobnym wyglądzie. Kokaina może być absorbowana w różnej postaci: wstrzykiwania dożylne lub podskórne, wdychanie proszku lub dymu.
Kokaina wywołuje stany euforyczne, zaburzenia percepcji czy motoryki przewodu pokarmowego. Silnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, gdzie powoduje wzrost ciśnienia krwi i przyspieszenie akcji serca. Zwęża tętnice wieńcowe powodując niedokrwienie mięśnia sercowego, sprzyja zakrzepicy i miażdżycy (szczególnie w połączeniu z alkoholem). Innym efektem działania kokainy mogą być udary mózgu (na skutek nałego wzrostu ciśnienia), uszkodzenie włókien nerwowych, co pociąga uszkodzenie nerek, a u kobiet w ciąży może powodować poronienie - następuje zmniejszenie przepłuwy krwi w krążeniu między płodem a matką. Wdychanie kokainy niszczy także nabłonek dróg oddechowych oraz zmniejsza powierzchnię wymiany gazowej.

Heroina

Ten opiat pochodzący z nasion makowca jest większym killerem jak kokaina. Także i ten środek sprzedawany jest w formie zanieczyszczonej. Droga podania to głównie zastrzyki.
Efekty działania heroiny są bardzo zróżnicowane. Oto najważniejsze, za wyjątkiem zaburzeń czysto neurologicznych:
  - nagła śmierć w wyniku przedawkowania - zaburzenia oddechu i akcji serca,
  - obrzęk płuc,
  - komplikacje związane z iniekcjami: zakażenia, zapalenia skóry i tkanki podskórnej, 
  - blizny i owrzodzenia w miejscach wkłócia,
  - choroby nerek.

Marihuana

Cannabis sativa to roślina, z której otrzymuje się substancję psychoaktywną THC. Palenie marihuany dostarcza środek do układu oddechowego, skąd jest absorbowane 5-10% tej substancji. Używanie maruhuany zaburza zmysł czucia i koordynację ruchową, orientację w czasie i przestrzeni. Dochodzi do rozwoju zapalenia krtani, tchawicy czy innych odcinków układu oddechowego. Może pojawić się astma czy rak płuca. Marihuana wpływa na ciśnienie tętnicze podwyższając jego wartość, przyspiesza akcję serca i moze prowadzić do dławicy piersiowej.
Substancja ta działa mutagennie na komórki organizmu człowieka, w tym także na komórki rozrodcze. Sktukiem rearanżacji genowych mogą być poronienia lub dzieci obarczone wadami wrodzonymi. 

Omówione 3 środki: kokaina, marihuana i heroina to te, które najczęściej są zażywane. Jeśli kiedykolwiek przemknie Ci myśl o skorzystaniu z tych środków, rozważ czy naprawdę warto. Nie dam Ci tej odpowiedzi, bo musisz zdobyć ją sam.

0 komentarze:

Prześlij komentarz