czwartek, 5 czerwca 2014

Przeziębienie. Antybiotyk?


Ból głowy, katar i temperatura to pierwsze symptomy przeziębienia. Zwiastują kilka długich dni walki z infekcją. Już od początku bronimy się przed chorobą, stosując domowe sposoby. Kiedy przegrywamy walkę, pozostaje nam wizyta u lekarza...


Nie ma czasu na chorobę

W XXI wieku nie marnuje się czasu. Żyjemy w bardzo szybkim tempie, goniąc za wykształceniem, karierą i pieniądzem. Odpoczynek zdarza się nam coraz rzadziej, od święta, od wielkiego dzwonu
Przeziębienie jest naszym wrogiem. Czerwony nos i katar da się przeżyć, ale jeśli dołączy do tego ból głowy, mięśni i uczucie rozbicia...
Gdy zauważymy pierwsze objawy infekcji, rozpoczynamy kurację domowymi metodami: ciepła herbata z cytryną i miodem, moczenie stóp i odpoczynek w ciepłym łóżku. Gorzej, jeśli nasze zabiegi nie pomagają. Wtedy pozostaje nam wizyta w przychodni. Tam lekarz nas zbada i przepisze odpowiednie leki. Ale jakie? Mają być skuteczne, a "nie ma nic lepszego" na przeziębienie jak antybiotyk...
No właśnie, istnieje powszechne wyobrażenie, że antybiotyk to remedium na przeziębienie. Zgodnie z tą myślą, często prosimy lekarza, aby go przepisał. Ale czy właściwie? Czy to jest dobre rozwiązanie? Pewnie nie, skoro postanowiłem o tym napisać.

Zrozumieć przeziębienie

Fundamentalne pytanie: czym jest przeziębienie? Jest to infekcja górnych dróg oddechowych w postaci zapalenia błony śluzowej nosa. Rozwój choroby jest szybki, a objawy pojawiają się do 48 godzin od chwili zakażenia
Głównymi symptomami są: 
  - ból gardła, 
  - uczucie zatkania nosa, 
  - katar, 
  - kaszel 
  - i chrypka. 
Objawom miejscowym towarzyszy uczucie ogólnego rozbicia, osłabienie i podwyższona ciepłota ciała. Infekcja niepowikłana trwa zwykle 7. dni, a po tym okresie objawy ustępują i dochodzi do wyzdrowienia. 
Co powoduje przeziębienie? Czynnikiem odpowiedzialnym są przede wszystkim wirusy (Rhinovirus, Parainfluenza virus)! Etiologia bakteryjna jest rzadka.


Jak dochodzi do zakażenia?

Film w wersji anglojęzycznej. 

Antybiotyk ma więcej "niż 2. kalorie"

Kolejne, ważne pytanie: co to jest antybiotyk? Antybiotyk jest to substancja, która ma zdolność hamowania procesów życiowych bakterii i grzybów. Może działać bakteriostatycznie lub bakteriobójczo (odpowiednio: fungistatycznie i fungibójczo). Leki te nie działają na wirusy!
Antybiotyki nie działają wybiórczo, lecz niszczą wszystkie bakterie wrażliwe na daną substancję. Zabijają te "złe" i "dobre" mikroorganizmy. Przypomnę, że w naszym organizmie bytuje flora fizjologiczna - głównie bakterie, które działają dobroczynnie i wspomagają wiele procesów. Brak ich obecności destabilizuje nasz organizm i prowadzi do wielu zaburzeń. 
 Kalkulując straty i zyski, w przypadku infekcji bakteryjnej, wychodzimy na plus. Jeśli nasz stan zdrowia pogorszył się przez zakażenie wirusowe, przy stosowaniu antybiotyku wiele stracimy. Znajdziemy się "pod kreską".
Sądzę, że przedstawione informacje powoli przekonują Cię, że antybiotyki to poważne leki i mają więcej "niż 2. kalorie". Nie są obojętne i nie zawsze pomogą. 

Różnicowanie przeziębienia

Zadaniem lekarza konsultującego jest przede wszystkim postawienie prawidłowego rozpoznania. Zapalenie błony śluzowej nosa należy różnicować m. in. z zapaleniem gardła, zapaleniem zatok nosowych lub zapaleniem krtani i tchawicy. W zależności od diagnozy, dobiera się optymalne leczenie. 
Trzeba przyznać, że trudno odróżnić infekcję wirusową od bakteryjnej w obszarze jamy nosowej i gardła. Nawet doświadczonemu klinicyście może sprawić to trudność. A wszystko dlatego, że objawy są bardzo podobne lub takie same.

Jeśli jednak mamy zapalenie gardła

Zapalenie gardła i migdałków także powodowane jest częściej zakażeniem wirusowym niż bakteryjnym. Prezentowane objawy są wykorzystywane do wyboru  leczenia. Opracowano specjalną skalę Centora, która wspomaga decyzję wyboru antybiotykoterapii. 


Szanuj antybiotyki

Mam nadzieję, że rozumiesz wagę antybiotykoterapii. Ze względu dla Twojego dobra, nie jedz antybiotyków jak miętówek. Szanuj  te leki, bo ich nadmierne spożycie przynosi wiele niekorzystnych dla Ciebie i społeczeństwa efektów (o tym może innym razem).

2 komentarze:

  1. Świetnie, że wspominasz o skali Centora. Warto dokładnie podkreślić, że służy ona do oceny prawdopodobieństwa wystąpienia anginy paciorkowcowej. (Stąd np. prawdopodobieństwo maleje z wiekiem). Żeby w pełni z tej skali skorzystać w gabinecie lekarza rodzinnego czy pediatry powinny być dostępne szybkie testy do wykrywania antygenu PBHA, czyli antygenu paciorkowców beta-hemolizujących gr. A. Nieleczona antybiotykami angina może dawać niebezpieczne powikłanie jakim jest gorączka reumatyczna, dlatego należy leczyć ją antybiotykiem. Niestety pierwszy raz w życiu z takimi testami zetknęłam się w klinice chorób zakaźnych, a nie w przychodni u lekarza rodzinnego.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wow! Nigdy wcześniej nie słyszałam o skali Centora, a wydaje się być bardzo fajnym rozwiązaniem przy stawianiu diagnozy i dobrze lekarstw.

    OdpowiedzUsuń