sobota, 21 czerwca 2014

Pączki kontra suchary, czyli dieta w zdrowym wydaniu


Przyszedł czas na podsumowanie ankiety "Kuchenne rewolucje w Twoim brzuchu". Przedstawię Wam kilka porad, jak zdrowo jeść. Odniosę się także do Waszych wypowiedzi, które umieściliście w ankiecie. Tak więc, jeśli macie wolną chwilę, zapraszam do lektury.



Statystycznie rzecz ujmując

Ankieta "Kuchenne rewolucje w Twoim brzuchu" trwała przez cały maj. 30 osób zdecydowało się podzielić swoją opinią, z czego 21. ankietowanych to kobiety. Panowie? Nie dbacie o dietę, czy nie korzystacie z takich akcji?
Rozkład wieku ankietowanych jest podobny, do jakiego przedziału aktualnie trafia mój blog: dominują osoby w wieku 20 - 29 lat, choć górna granica uplasowała się między 40-49 rokiem życia. 
Wszystkim, którzy wzięli udział, serdecznie dziękuję!

Wasze zwyczaje żywieniowe

Ankieta była bardzo rozbudowana, a jej pytania dotyczyły prawie każdego posiłku, jaki spożywacie w ciągu dnia. Na początku pytałem, czy sami przygotowujecie posiłki. I spotkała mnie miła niespodzianka. Aż 16. osób gotuje w domu! Dobrze! Nieco mniej, bo 13. czasami gotuje, a czasami je na mieście.
Duża część osób je około 4 - 5 posiłków dziennie. To bardzo dobry wynik pod względem ilości. Należy jednak pamiętać, aby nie były zbyt obfite. Filozofia częstego jedzenia opiera się na tym, że posiłki są zbalansowane pod względem objętości, co zapewnia równomierną podaż energii dla organizmu. 
Bardzo się cieszę, że nie zapominacie o śniadaniu. Aż 23. osoby zdeklarowały, że jedzą ten posiłek do godziny od wstania z łóżka. Bardzo dobrze! 
Podsumowując jakość Waszych posiłów (śniadanie, obiad i kolację), jecie porządnie. Zazwyczaj są to dobre zestawienia produktów, które zapewnią wystarczającą dawkę energii do pracy. Miło mi, że Wasze menu jest tak rozbudowane.
18. osób deklaruje, że podjada między posiłkami. Analizując rodzaje przekąsek widzę, że lubicie podjadać słodycze cukierki, batoniki czy orzechy. Aj... strasznie kalorycznie!
W ankiecie pytałem także, czy lubicie słodycze. W zasadzie, to kto ich nie lubi? Czytając odpowiedzi zauważyłem, że duża część osób zjada ich spore ilości. Nadmiar cukrów prostych przyjętych w jednym posiłku nie jest zbyt dobry.
18. osób wypija dziennie około 1-2 litrów płynów. Dodając do tego wodę z posiłków otrzymamy optymalną ilość, jaką należy przyjmować. Pamiętajcie jednak, że w upalne dni należy pić więcej, nawet do 2-3 litrów. Najlepsza jest woda, a dlaczego to powiem dalej.
16. ankietowanych nie stosowało nigdy diety, i taka sama liczba osób chodzi na siłownię lub fitness. Dobrze, że oprócz dbania o posiłki staracie się żyć aktywnie. Ruch jest nieodłącznym elementem pielęgnacji naszego ciała.


Jak zdrowo jeść

Czy zdrowe nawyki żywieniowe są łatwe pisałem w osobnym poście, zapraszam do jego przeczytania: czytaj więcej
Wiele osób, które walczą ze zbędnymi kilogramami, stosuje radykalne diety. Głodzenie jako podstawa chudnięcia to zdecydowanie złe i niezdrowe rozwiązanie. Prawdą jest, że tak drastyczna dieta doprowadzi do szybkiej utraty masy ciała, ale tylko na chwilę. Z czasem powróci niezaspokojony głód na pokarmy, których sobie odmawialiśmy. Nazywa się to popularnie efektem jojo. Szybkie wachania masy ciała, chudnięcie i tycie, źle wpływa na nasz organizm. W efekcie mogą pojawić się rozstępy na skórze, która rozciągana jest przez nadmiar tkanki tłuszczowej. Efekt jojo często powoduje, że tyjemy i ważymy więcej, niż przed zastosowaniem diety. Szybkie zmiany masy ciała mogą prowadzić do uszkodzenia funkcji wątroby i jej stłuszczenia. Konsekwencją tych zdarzeń może być także miażdżyca naczyń krwionośnych.
Białko, węglowodany i tłuszcze to podstawowe składniki pokarmowe. Warto zwrócić uwagę, w jaki sposób je łączymy. Zaleca się osobne spożywanie węglowodanów (cukrów) i tłuszczy, bo wspólnie powodują odkładanie tkanki tłuszczowej.Oczywiście nie da się ich rozdzielić całkowicie, ale można zdecydowanie ograniczyć ilość danego produktu w konkretnym posiłku. Warto przekonać się do białka naturalnego, które przyspiesza metabolizm. Ten korzystny efekt mobilizuje zapasy energetyczne z tkanki tłuszczowej. Ale wszystko z umiarem, nadmiar białka może być szkodliwy i nie należy od świtu do nocy jeść serów, pić mleka czy kefiru. 



Stosując dietę spójrz w kierunku owoców i warzyw. Są to produkty o niskiej gęstości kalorycznej, które zawierają dużą ilość błonnika. Błonnik powoduje uczucie sytości (przez pęcznienie w żołądku) oraz poprawia motorykę jelit. Owoce zawierają duże ilości fruktozy, która odmiennie jak glukoza, nie jest zamieniana na lipidy w tkance tłuszczowej.
Podstawą współczesnych diet jest indeks glikemiczny. Należy unikać produktów, które mają wysoki IG, a wybierać te z niskim. Liczenie kalorii także może być przydatne w stosowaniu diety. Na pewno procedura ta zobrazuje, ile ich pochłaniasz jedząc naprawdę niewiele. Każdy nadmiar kcal odkłada się w postaci niechcianej tkanki tłuszczowej.


BMI

Wskaźnik masy ciała jest współczynnikiem, który wskazuje, czy nasza masa jest prawidłowa do wzrostu. Jego obliczenie jest bardzo proste: dzielimy masę ciała w kilogramach przez wzrost podniesiony do kwadratu wyrażony w metrach.



Oblicz swoje BMI i zobacz, w jakim przedziale się znajdujesz. Niech będzie to pierwszy krok do zmiany trybu żywienia, jeśli tego wymagasz.





2 komentarze:

  1. Trzeba unikać diet! racjonalne odżywianie+aktywność fizyczna=sukces

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się! Aktywność fizyczna jest bardzo ważna :)

    OdpowiedzUsuń