Palacze piją a pijący palą
Powszechnym zjawiskiem jest łączenie palenia papierosów z piciem alkoholu. Dlaczego tak się dzieje? Jakie skutki niesie to dla organizmu?
Problem już znany
Przeglądając artykuły dotyczące palenia papierosów w korelacji z piciem alkoholu można łatwo zauważyć, że problem nie jest nowy. Już od dłuższego czasu naukowcy z różnych stron świata badają wpływ obu używek na organizm człowieka. Pomimo dużego zainteresowania świata nauki, "zwykli" obywatele nie mają większego pojęcia na ten temat. Jeśli macie na uwadze swoje zdrowie, zapraszam do przeczytania dzisiejszego artykułu.
Papierosy i alkohol
Dane statystyczne jasno pokazują, że spożycie alkoholu wśród osób palących jest 1,32 razy większe, jak u niepalących. Dlaczego tak się dzieje? Ciężko to wyjaśnić i nie ma jednej teorii. Być może spożywanie jednej substancji wzmaga potrzebę zażycia drugiej. Być może wrażenia smakowe używki są potęgowane przez inną lub efekt działania jest wzmacniany spożyciem dodatkowego specyfiku. Kto wie? Rozstrzygnięcie tego sporu nie nastąpi dzisiaj, więc przejdźmy dalej.
Jaki efekt?
Czy zastanawiał się ktoś, jaki wpływ ma połączone używanie papierosów i alkoholu na organizm? Myślę, że nie.
Tutaj kolejny raz podeprę się badaniami, tym razem naukowców Veterans Administration Medical Center w San Francisco. Wyniki ich pracy pokazały, że regularne palenie papierosów nasila zniszczenia w mózgu wywołane nadużywaniem alkoholu. Zabójczy duet uszkadza głównie płaty czołowe mózgu, które zaangażowane są w procesy abstrakcyjnego myślenia, przewidywania, zapamiętywania i regulacji emocji. Podobna destrukcja dotyczy tkanki mózgowej, odpowiedzialnej za koordynację ruchów i utrzymanie równowagi ciała. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Picie alkoholu podrażania śluzówkę jamy ustnej i gardła. Uszkodzone komórki są zdolne do regeneracji, ale kiedy znajdą się w oparach dymu, mogą "zwariować". Podrażniona błona śluzowa, które eksponowana jest na substancje dymu papierosowego, łatwiej ulega procesom patologicznym. Dzieje się to przez wpływ chemikaliów, jakie znajdują się w oparach. Te procesy mogą prowadzić do powstania owrzodzeń lub transformacji nowotworowej, która prowadzi do rozwoju raka. Tutaj zagrożone są nawet osoby, które spożywają alkohol i są biernymi palaczami.
Bierni palacze
To duży problem społeczny, a więcej na ten temat tutaj.
0 komentarze:
Prześlij komentarz