wtorek, 27 maja 2014

Bierne palenie - mniej szkodliwe?


Bierne palenie stanowi powszechne zjawisko w społeczeństwie, gdzie odsetek palaczy jest znaczny. Idąc z duchem czasu, tworzy się miejsca dla osób palących, jednak nie zawsze to funkcjonuje. Czy wdychanie dymu jest groźne?


Boczny strumień dymu

Każdy z nas wie, że palenie papierosów wiąże się z obecnością dymu. Nic odkrywczego. Jednak, taki dym można podzielić na dwa podstawowe strumienie: główny i boczny. Boczny strumień jest istotny dla biernych palaczy, bowiem on w głównej mierze dociera do ich dróg oddechowych. Jak się okazuje, ta część dymu zawiera od 5. do 15. razy więcej tlenku węgla i od 2. do 20. razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez palaczy. Na podstawie przeprowadzonych analiz dowiedziono, że wdychanie dymu tytoniowego istotnie przyspiesza rozwój raka płuca i chorób sercowo-naczyniowych u tzw. biernych palaczy. W związku z tym, bierne palenie papierosów jest równie niebezpieczne jak aktywne korzystanie z tej używki.

Narażenie na bierne palenie

Termin ten nie jest nowym pomysłem naukowców i lekarzy. O biernym paleniu zaczęto mówić już w 1939 roku, kiedy niemiecki lekarz Fritza Lickinta pierwszy raz nazwał to zjawisko. Kolejne badania nad wpływem biernego palenia prowadzono w czasie II wojny światowej i trwają one do dziś. Pierwsza publikacja naukowa traktująca o biernym paleniu pochodzi z lat 80. XX wieku.
Kto jest narażony na bierne palenie? Niestety... wszyscy. 100% Polaków jest biernymi palaczami i nie ma odstępstw. Każdy z nas, przynajmniej raz w życiu, przez chwilę wdychał dym tytoniowy. Oczywiście, chwilowa ekspozycja na substancje dymu nie jest tak szkodliwa, jak wieloletni kontakt z oparami. Jednak warto zauważyć, że bierne palenie nadal zostaje problemem, któremu nie umiemy sprostać.

Skład dymu tytoniowego


Nieco statystyki

Szacunki z 2002 roku pokazały, że z powodu wdychania dymu tytoniowego zmarło w tym czasie co najmniej 1826 niepalących Polaków, z czego 933 na niedokrwienną chorobę serca, 692 na udar mózgu, 128 na raka płuc, a 73 na przewlekłą nienowotworową chorobę układu oddechowego. 


Jak łatwo zauważyć, bierne palenie nie jest błahym problemem i należy to mocno podkreślić. Szczególną uwagą i opieką należy otoczyć kobiety w ciąży, niemowlęta i dzieci, dla których najmniejsza dawka dymu papierosowego jest wysoce szkodliwa. 



1. http://www.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/uzaleznienia/tyton/bierne-palenie
2. Bierne palenie: zjawisko,ekspozycja, skutki zdrowotne, opracował zespół projektu TICI pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Witolda Zatońskiego.

0 komentarze:

Prześlij komentarz