środa, 14 maja 2014

Jak to jest z tą płcią?


Ostatnie miesiące to prawdziwa rewolucja dla powszechnego wyobrażenia płci człowieka. Jak to się dzieje, że dzielimy ludzi na kobiety i mężczyzn? Przedstawię kilka faktów, które zgodne są z naukami przyrodniczymi. Resztę, czyli budowanie własnej opinii, pozostawię już wam.



Co to jest płeć?
  Zadam bardzo proste pytanie: co to jest płeć? Nie interesuje mnie podział na kobiety i mężczyzn, a istota tego pojęcia. Zatem, czym jest płeć? Jest to pojęcie bardzo szerokie, które określa zespół cech genetycznych i fenotypowych oraz zachowanie organizmu. Wymienione składowe wymuszają zróżnicowanie i podział osobników na płeć żeńską i męską.
   W zależności od przyjętego kryterium, możemy wyróżnić kilka rodzajów płci:
a) płeć chromosomalną (genetyczną) - jest ona warunkowana obecnością określonych chromosomów płci: u kobiet XX, a u mężczyzn XY,
b) płeć gonadalną, która zależy od wewnętrznych narządów rozrodczych,
c) płeć genitalną warunkowaną zewnętrznymi narządami rozrodczymi,
d) płeć psychiczną, a więc własne poczucie płci
e) oraz płeć metrykalną.
Z pewnością istnieją bardziej rozbudowane podziały od tego, który zaprezentowałem. Nie chcę jednak mnożyć klasyfikacji, a skupić się na istocie sprawy. Na potrzeby tego artykułu, ważna będzie płeć genetyczna i fenotypowa (gonadalna, genitalna). Rodzaje te w prosty i udowodniony sposób zależą od biologii organizmu człowieka.

Zapłodnienie
    Aby powstał nowy organizm, muszą połączyć się dwie komórki rozrodcze: plemnik i komórka jajowa. Fuzja obu komórek pozwala na skompletowanie pełnej informacji genetycznej, swoistej instrukcji dla "złożenia" nowego osobnika. 
  Informacja genetyczna zawarta jest w strukturze DNA (kwasu deoksyrybonukleinowego). Jednak każda cząsteczka ma długość ok. 2 metrów! Jak to możliwe, że tak ogromny twór upakowany jest w mikroskopowej wielkości komórce? Natura stworzyła własny program do kompresji informacji (pierwotna wersja programu WinRAR), a stanowią go chromosomy. 
  Mówiąc o płci, musimy wspomnieć o chromosomie X i chromosomie Y. Rozwijający się zarodek posiada dwa chromosomy płci: albo XX (organizm żeński), albo XY (organizm męski. Każda pojedyncza kopia X i Y przekazywana jest losowo przez komórkę jajową i plemnik. Tak oto powstaje płeć chromosomowa.

Chromosomy i geny
    Jak to się dzieje, że dwa chromosomy X dają organizm żeński, a XY męski? Zagadka tkwi w budowie tych struktur. Zawierają one specjalne geny, które odpowiadają za powstawanie konkretnych narządów płciowych. Jeśli komórki zawierają XX, aktywowane są mechanizmy rozwoju narządów rozrodczych żeńskich. Dzieje się to na drodze reakcji biochemicznych i poprzez aktywność danych hormonów.  Podobnie rozwijają się narządy męskie. Płeć fenotypowa jest gotowa.
   Hormony wpływają także na wiele innych etapów rozwoju. Warunkują rozwój cech charakterystycznych dla płci (owłosienie, wysokość głosu) i wpływają na zachowanie organizmu. Książkowym przykładem jest testosteron i jego pochodne, które odpowiadają za typowo samcze zachowanie (pewien stopień agresji, walka i ochrona podopiecznych). 

   Przedstawione informacje mogą być trudne w zrozumieniu. Spójrz na zamieszczony schemat, który graficznie oddaje opisane zdarzenia.*
* opis i schemat są uproszczeniem zachodzących procesów

GENDER
  Jesteśmy w domu. Teraz mogę skomentować ruch Gender. Na początku podam jego definicję, którą znalazłem na Wikipedii:
Gender (ang. gender, czyt. dżender), inne określenia to: płeć kulturowa, płeć psychiczna, płeć społeczna, płeć społeczno-kulturowa, tożsamość płciowa – jest to suma cech osobowości, zachowań, stereotypów i ról płciowych przyjmowanych przez kobiety i mężczyzn w ramach danej kultury w drodze socjalizacji, nie wynikających bezpośrednio z biologicznych różnic w budowie ciała pomiędzy płciami, czyli dymorfizmu płciowego.
W przedstawionej definicji podkreśliłem istotne zdanie. Otóż, postuluje się, że zachowanie organizmu nie jest warunkowane cechami biologicznymi i dymorfizmem płciowym. W zgodzie z dostępnymi źródłami naukowymi, nie mogę się z tym zgodzić. Jak podałem wcześniej, hormony wpływają na charakterystyczne zachowanie osobnika. Jest to szczególnie wyrażone u mężczyzn (samców). Informacja o hormonach zawarta jest w genach. Geny to elementy składowe chromosomów. Zatem dymorfizm płciowy wynikający z obecności XX lub XY wpływa na zachowanie pierwotne danego osobnika.
  Na potrzeby tego artykułu, pozwolę sobie na następujący przykład. Zamknijmy w pomieszczeniu dziecko płci męskiej i żeńskiej (oczywiście mają dostęp do żywności, wody itd.). Jeśli płeć nie wynika z dymorfizmu płciowego a z obycia społecznego, po kilku latach separacji, dwoje dzieci powinno zachowywać się tak samo. Powinny być one identyczne pod względem cech osobowości i roli pełnionej w środowisku. Tak jednak nie będzie. Wpływ hormonów ujawni zachowania pierwotne (zwierzęce), na drodze których organizm męski będzie przejawiał cechy typowo samcze. 

Manipulowanie płcią
  Jak już jasno przedstawiłem, rodzące się dziecko nie jest masą bezpłciowych komórek, uformowanych na kształt człowieka. Noworodek to organizm o zdefiniowanej biologicznie płci. Inną kwestią jest fakt, że możemy wpływać na poczucie własnej płci. I tutaj można zastosować hasła Gender. Wychowanie czy przystosowanie do danej roli w społeczeństwie może zmienić postrzeganie własnej płci. Rozwinięcie tego tematu wymaga przedstawienia własnych poglądów, a tego chcę uniknąć.


Ze skrajności w skrajność
   Podchodząc do każdej sprawy należy zachować zdrowy rozsądek, podobnie w tej materii. Niestety, jak zauważyłem, nie jest to proste. Wszystko co nowe i zaskakujące, nowoczesne i rewolucyjne, jest dla Polaków jak przekleństwo. Rzesza ludzi łączy Gender z pewnymi mniejszościami, zarzuca trend seksualizacji dzieci, wspomina antychrysta i przywołuje Apokalipsę. 
  Naturalnie szukamy autorytetów, które umacniają nas w obranym poglądzie. Niestety, autorytety bywają marne lub bardzo marne. Przykład? Wypowiedzi profesor Pawłowicz, które są dla mnie średniowiecznym bełkotem pijanego mieszczanina. Nie czuję personalnego urazu do tej Pani, czuję niesmak i brak szacunku, gdy czytam jej wypowiedzi odnośnie omawianego tematu. Oto przykłady:
Jeśli płeć nie ma znaczenia, to w takim razie mogą wystąpić również związki między ludźmi a zwierzętami.
Skoro płeć nie ma znaczenia, to natychmiast znikają nam wszystkie konieczne instytucje, które organizowały życie człowieka.
Parlamentarzystka dodaje, że przez ideologię gender społeczeństwo gubi się w swoich rolach, „unika pracy i nie ma nikogo poza swoimi wyuzdanymi poglądami, a to powoduje choroby psychiczne”.

1 komentarz:

  1. Byc może dymorfizm płciowy wynikający z obecności XX lub XY wpływa na zachowanie pierwotne ludzi, ale niekoniecznie. Prawdopodobnie wiele zachowań wynika z ewolucyjnego przystosowania płci do roli pełnionej w społeczności (w grupie), przez wiele milionów lat, pewne zachowania utrwalały się. Prawdopodobnie wiele emocji i typów zachowań wynika z ewolucji- np cierpliwość kobiet utrwalana przez wiele pokoleń kobiet, które ćwiczyły tę umiejętność w opiece nad dziećmi.
    pozdrawiam domowesposobynazdrowie.wordpress.com

    OdpowiedzUsuń